Łódź, jakiej nie znaliśmy….

 Późnym rankiem 22 listopada uczniowie klas IV – VI , rozpoczęli swoją kolejną wspólną podróż w ramach Programu rozwojowego „Konopnicka – szkołą równych szans”. Tym razem dość krótką, bo punktem docelowym miała być Łódź.

zdjęcia

 Przystanek pierwszy to Muzeum Włókiennictwa. Najciekawszą okazała się część wirtualna muzeum w Białej Fabryce. Interaktywne zwiedzanie było świetną lekcją – bardzo obrazową i oddziałującą na różne zmysły: fascynująca praca maszyny parowej, uprawa i zbiór bawełny (z naszym aktywnym uczestnictwem aż do siódmych potów), układanie  gobelinu z puzzli na czas (dziewczynki były lepsze od chłopców tylko (lub aż) o 3 sekundy:). Pobytem w muzeum pochwaliliśmy się znajomym, wysyłając im wirtualną pocztówkę z własnym zdjęciem na tle Białej Fabryki. Dobrej zabawie i śmiechom nie było końca…Na zakończenie zobaczyliśmy jak powstają rękodzieła związane z włókiennictwem.

 Przystanek nr 2 – spacer najsłynniejszą ulicą w mieście – ulicą Piotrkowską. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jej symboli jest pomnik Juliana Tuwima siedzącego w pozie sprawiającej wrażenie, jakby poeta słuchał kogoś siedzącego obok niego. Miejsce na ławeczce obok Tuwima jest wolne, dlatego  mogliśmy wczuć się w rolę osób z nim rozmawiających. Nos rzeźby jest wytarty z powodu miejskiej legendy mówiącej, że potarcie nosa Juliana Tuwima przynosi szczęście (my też nie mogliśmy się oprzeć tej pokusie:).

 Przystanek nr 3 – pobyt w Baśniowej Kawiarence, magicznym miejscu pełnym lalek, kukiełek i bajkowych stworów. Obejrzeliśmy przedstawienie,  które powstało w oparciu o poezję Juliana Tuwima. Jeden z najbardziej znanych wierszy „Lokomotywa” stał się motorem tej teatralnej podróży. Głównymi bohaterami była zabawna para – energiczna, trochę nerwowa żona i jej podporządkowany, nieco powolniejszy mąż. Małżonkowie wybierają się na wakacje i spóźniają się na pociąg. To wydarzenie pozwoli im wybrać się w zupełnie inną, trochę zwariowaną podróż w świat poezji. 

 Usłyszeliśmy znane wiersze Juliana Tuwima, a także wzięliśmy czynny udział w inscenizacji „Rzepki”, wcielając się w rolę aktorów. Dużo zabawy dostarczyły nam  śmieszne dialogi – wieczne utarczki małżeństwa i problemy z jakimi borykają się pasażerowie pociągów. Mieliśmy również okazję zadebiutować w roli aktora lalkowego. Na zakończenie ugoszczono nas sokiem i pysznym ciasteczkiem. 

 Po atrakcjach intelektualnych, ostatni przystanek zapewnił nam ciepły posiłek i deser. Lubimy nasze wspólne wyjazdy. Już z niecierpliwością czekamy na kolejne eskapady.




Program rozwojowy "Konopnicka - szkołą równych szans"

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"