25 października 2014 r., w nieco pochmurny sobotni poranek, ponad 40 uczniów Szkoły Podstawowej w Przykonie wybrało się na wycieczkę do Wrocławia.
Dolny Śląsk przywitał nas delikatną mżawką ale wkrótce zaświeciło słońce, które towarzyszyło nam przez dwa dni wycieczki.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Narodowego, Muzeum Etnograficznego oraz Panoramy Racławickiej. W tym muzeum ujrzeliśmy „Bitwę pod Racławicami”, wielkie malowidło Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętnia zwycięstwo Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. Dzięki połączeniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) uczniowie mogli uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń i wrażeń. Kolejno udaliśmy się na pieszą wycieczkę po Wrocławiu. Dzieci i młodzież miała możliwość spaceru po najstarszej części miasta - Ostrowie Tumskim, czyli otoczonym wodami Odry dawnym grodzie książęcym. Na wyspie zwiedziliśmy m.in. katedrę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Panoramę miasta podziwialiśmy z Wieży Matematycznej gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, który również mieliśmy okazję zobaczyć. W budynku uniwersytetu znajduje się jeden z najwspanialszych zabytków Wrocławia - Aula Leopolidyńska. Jest to jedno z najpiękniejszych świeckich barokowych wnętrz w Polsce. Następnie skierowaliśmy się ku sercu miasta, czyli rynkowi. Wrocławski Rynek powstał w I połowie XIII wieku. Od przewodnika uczniowie dowiedzieli się, że tutaj kwitł handel, a na ogromnych wagach ważono składowane towary. Były tu: Targ Wełny, Targ Łakoci, Warzywny a także Miodowy i Zbożowy. Z rynku otoczonego regularną siatką ulic udaliśmy się do kolejnego ciekawego zabytku, na tzw. jatki, gdzie w dawnych czasach sprzedawano mięso. Wrocław to miasto, w którym jest ponad 100 mostów. Wśród nich najbardziej znany jest most Tumski, na którym jest mnóstwo różnego rodzaju kłódek. Okazało się, że upamiętniają one miłość, zakochani wieszają je na moście, a klucz wrzucają do rzeki. Zwiedzanie tego dnia zakończyliśmy o godzinie 17 i nieco zmęczeni udaliśmy się na obiadokolację i nocleg. Drugiego dnia naszej wycieczki zwiedziliśmy m.in. Halę Stulecia, drewniany kościółek św. Nepomucena, Ogród Japoński i muzyczną fontannę „Milenium”, gdzie wzięliśmy udział w spektaklu dźwiękowym. Ważnym dla uczniów punktem tego dnia wycieczki był pobyt w aquaparku, gdzie udaliśmy się po obiedzie. Po dwóch godzinach intensywnej zabawy, tuż przed zmierzchem wyjechaliśmy do Przykony.
Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży Gromada z Turku.
Wycieczka odbyła się w ramach Programu rozwojowego "Konopnicka - szkołą równych szans" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Program rozwojowy "Konopnicka - szkołą równych szans"
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego