Uroczystość podsumowania projektu Program rozwojowy Konopnicka – szkołą równych szans

„Jeśli z przekonaniem i uporem dąży się ku swoim marzeniom, osiągnie się zwycięstwo, które w zwykłym dniu nie jest osiągalne” (Nancy H. Kleinbaum)

Dnia 29 stycznia br. w Zespole Szkół w Przykonie odbyła się uroczystość podsumowująca Program rozwojowy Konopnicka – szkołą równych szans współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

zdjęcia (Roman Kacprzak)

Projekt trwał dwa lata, od lutego 2013 do stycznia 2015 roku. Wsparcie otrzymało 194 uczniów klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przykonie. Uczniowie mieli do wyboru szeroką gamę zajęć: od zajęć wyrównawczych z j. polskiego, angielskiego, niemieckiego, matematyki, zajęć rewalidacyjnych, gimnastyki korekcyjnej, poprzez koła zainteresowań z j. polskiego, języków obcych, matematyki, przyrody, informatyki, ekologii aż po laboratorium matematyczno-przyrodnicze. Uczniowie wzięli udział w licznych warsztatach, m.in.: dziennikarskich, artystyczno-teatralnych, fotograficzno-filmowych, z robotyki oraz spotkaniach z obcokrajowcem i ekspertem z zakresu kultury brytyjskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne w obszarze aktywnego uczestnictwa w kulturze. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach, m.in.: do Gołuchowa, do Biebrzańskiego i Białowieskiego Parku Narodowego, do Krakowa i Wieliczki, Wrocławia, Torunia, Chełmna i Grudziądza, Łodzi, Poznania, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Każdego miesiąca organizowane były wyjazdy na basen w Turku. Uczniowie, rodzice i nauczyciele brali udział w spotkaniach z psychologiem, które dotyczyły współczesnych problemów dzieci i młodzieży. Uczniowie mieli również możliwość skorzystania z pomocy logopedy, pedagoga, psychologa i surdopedagoga. Dzięki otrzymanym dotacjom zajęcia stały się bardziej atrakcyjne poprzez wykorzystanie nowych pomocy: tablicy interaktywnej, laptopów, drukarek, aparatów, kamer, mikroskopu, kompasów oraz materiałów biurowych.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością liczni goście: Poseł na Sejm RP Irena Tomaszak-Zesiuk, Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski, Radni Gminy Przykona, Radny Powiatu Tureckiego - Ryszard Papierkowski, podinspektor Artur Foryński z Komendy Powiatowej Policji w Turku, dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy Szkoły Podstawowej w Przykonie oraz rodzice i uczniowie.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania obejrzeli przedstawienie pt. Marzenia się spełniają, które w ramach koła artystyczno-teatralnego przygotowała Sylwia Wysocka-Rykała. Wystawione zostały również scenki w języku angielskim przygotowane przez Agnieszkę Rakiewicz na zajęciach koła języka angielskiego. Stroną muzyczną zajęli się Martina Łakomicka i Janusz Kujawa, a scenografią Aleksandra Sadłowska. Gra aktorska oraz oprawa muzyczna zachwyciły widzów, czego dowodem były gromkie brawa oraz gratulacje dla uczniów i opiekunów.

Następnie uczniowie wzięli udział w konkurencjach z zakresu wiedzy i umiejętności zdobytych podczas zajęć prowadzonych w ramach projektu. Oczywiście za zdobycie odpowiedniej liczby punktów przewidziana była nagroda, a należy dodać, że nikt nie wyszedł z pustymi rękoma.

Program rozwojowy Konopnicka – szkołą równych szans nie tylko wyrównał szanse edukacyjne uczniów słabszych, ale zachęcił do dalszej nauki i pracy nad sobą oraz rozbudził nowe zainteresowania uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przykonie, tym samym podnosząc jakość pracy szkoły.

Program rozwojowy "Konopnicka - szkołą równych szans"