Wycieczka do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie

W piątek, 9 maja, grupa uczniów klas IV-VI wyjechała na wycieczkę do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie zorganizowaną w ramach projektu „Konopnicka – szkołą równych szans”.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że nie będzie to tylko zwiedzanie muzeum i parku, ale najważniejsza okazała się „zielona lekcja” pt. Szukamy dendrologicznych skarbów. Pani przewodnik podzieliła grupę na kilkuosobowe drużyny, których zadaniem było odszukanie „skarbów” - drzew według otrzymanych wskazówek. A nie było to zadanie łatwe, gdyż na powierzchni parku rośnie aż… 600 gatunków drzew i krzewów. Jednak wszystkim się udało, za co każdy otrzymał upominek. Uczniowie zwiedzili też dawny pałac Czartoryskich, zwany „Oficyną”, który powstał w latach 70-tych XIX wieku. Obejrzeli tam wystawy pt. „Kulturotwórcza rola lasu” i „Dzieje leśnictwa w Polsce”. Ważnym miejscem było również Muzeum Leśnictwa „Powozownia”, w którym dzieci zobaczyły maszyny i urządzenia stosowane w dziedzinach gospodarki leśnej, takich jak: ochrona, hodowla, użytkowanie i urządzanie lasu.

Wędrówka po parku, który o tej porze wygląda przepięknie – wokół rozkwitające krzewy, kwiaty, świeża zielona trawa, wokół śpiew ptaków; a także zwiedzanie w muzeum z wieloma eksponatami, sprawiły, że grupa zgłodniała, dlatego naszą wyprawę zakończyliśmy smacznym obiadem.

Program rozwojowy "Konopnicka - szkołą równych szans"

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego