Czas przedświąteczny sprzyja dobrym uczynkom. Częściej myślimy o tym, by sprawić komuś radość, podzielić się tym, co mamy, zgodnie z maksymą, że „szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”.
2 grudnia 2013 roku po raz kolejny w ramach międzyszkolnej współpracy uczniowie SP w Przykonie pod opieką pań Sylwii Wysockiej-Rykały i Teresy Wojciechowskiej odwiedzili wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Turku.
Z wielkim przejęciem i radością wystawili spektakl pt. „O Janku Wędrowniczku” na kanwie utworu Marii Konopnickiej, przygotowany na zajęciach koła teatralnego w ramach projektu „Konopnicka – szkołą równych szans”. Szczególne zainteresowanie wzbudził główny bohater, który przeszedł długą drogę w poszukiwaniu rodzinnego domu i ukochanej mamy. Ponadto uczniów Ośrodka oczarowała również muzyka, a to zasługa pana Janusza Kujawy – nauczyciela muzyki w przykońskiej podstawówce.
Klasyka to jednak nie wszystko, co przygotowali młodzi aktorzy na ten dzień. Następnym etapem było przeniesienie widzów do współczesności, w której na co dzień spotykamy się z różnymi zagrożeniami typu używki oraz gry komputerowe. Dlatego tak ważne jest, aby młodzież nauczyła się asertywności oraz umiejętności korzystania z nowoczesnych środków przekazu.
Zaprezentowali pantomimę o tematyce prozdrowotnej. Zainteresowanie było duże, albowiem sztuka wzbudziła wiele emocji: agresja wywołana grami komputerowymi, czy skutki nałogów – palenia papierosów i picia alkoholu przez młodzież. Poruszenie spowodował upadek dziewczyny z powodu utraty przytomności, reanimacja – a wszystko spotęgowane muzyką, po to, by w efekcie pokazać, że „nie używki, a zabawy sportowe są zdrowe”. Tematyka przedstawienia ma ogromne znaczenie ze względu na obchodzony w listopadzie Światowy Dzień Bez Papierosa.
Na zakończenie przedstawiciele koła teatralnego i dziennikarskiego wręczyły na ręce pani dyrektor Jolanty Baran paczkę ze słodyczami z okazji zbliżających się Mikołajek.
„Dziękujemy za każdy uśmiech i gest. To dodaje nam sił i wiary, jest drogowskazem, wartością, której nikt nam nie odbierze…” - to opinia uczestników tego spotkania. Takie działania rozwijają wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, uczą tolerancji, dają wiele radości obu zaangażowanym w przedsięwzięcie stronom.
Nawiązana współpraca zaowocuje wizytą dzieci z Ośrodka w Szkole Podstawowej w Przykonie.
Sylwia Wysocka-Rykała
Program rozwojowy "Konopnicka - szkołą równych szans"
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego