W piękny, słoneczny dzień, 25 października 2013r., grupa młodych „ekologów” z klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Przykonie pod opieką Arlety Trzmielewskiej wzięła udział w warsztatach terenowych pt. „Nietypowa lekcja bioróżnorodności”. Zajęcia dla uczniów i nauczycieli z terenu Wielkopolski zorganizowała Fundacja Edukacyjna „Siłaczka” z Łodzi.
Zajęcia w formie przyrodniczej gry terenowej odbyły się w Uniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, a ich celem było pokazanie ciekawych i rozwojowych zajęć w terenie. Ćwiczenia pozwoliły uczniom poszerzyć wiedzę z zakresu edukacji ekologiczno – przyrodniczej i ekoturystyki. Zawierały też elementy zajęć integracyjnych i technik efektywnego uczenia się. Nauczyciele z kolei poznali ciekawą formę pracy, jaką są zajęcia w terenie.
Warsztaty prowadzili trenerzy umiejętności psychospołecznych oraz trenerzy edukacji ekologicznej posiadający kompetencje i ogromne doświadczenie w prowadzeniu zajęć z dziećmi i młodzieżą. Dowodem na to były uśmiechy na twarzach dzieci oraz radość i niezwykła aktywność w poszukiwaniu „duszy lasu”. Zajęcia podzielone były na pięć bloków tematycznych:
•Techniki pamięciowe w zapamiętywaniu treści przyrodniczych (rozpoznawanie nazw i symboli parków narodowych);
•Ekosystem łąki (rozpoznawanie roślin łąkowych, wykorzystywanie łąki do rozwoju kreatywności-malowanie sokami roślinnymi);
•Ekosystem wodny (rozpoznawanie bezkręgowców wodnych, charakterystyka ekosystemów wodnych);
•Tropy i ślady zwierząt;
•Ekosystem lasu (rozpoznawanie gatunków drzew, mierzenie wieku drzew, formy ochrony przyrody w Polsce).
Była to niezwykle ciekawa lekcja dla uczniów uczestniczących w zajęciach koła ekologicznego prowadzonego w ramach Programu Rozwojowego „Konopnicka – szkołą równych szans”.
W mokrych butach, z błotem po kolana, ale bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia, uczniowie wrócili do domu.
Uwieńczeniem dnia było uzyskanie certyfikatu ukończenia 5-godzinnego szkolenia terenowego „Nietypowa lekcja bioróżnorodności”.
Pragniemy serdecznie podziękować Fundacji Ekologicznej „Siłaczka” za możliwość udziału w bardzo interesującej lekcji ekologii.