Sałatka smaczna i zdrowa

Sałatka

Już się jesień rozminęła z latem.salatka-2010

Przyszła pora na kolacje pstrokate.

Synowie i córki!

Siekajcie ogórki,

selery i pory,

marchew, pomidory

w drobniusieńką kratkę.

Zrobimy sałatkę.

Wiersz Joanny Papuzińskiej daje obraz naszych jesiennych działań dotyczących m.in. tematyki związanej z wartosciami odżywczymi owoców i warzyw.

Nauczycielki organizują wycieczki do środowisk przyrodniczych takich jak sad, ogród warzywny. W przedszkolnych kącikach przyrody pojawiają się dorodne owoce i warzywa. Dzieci oglądają je, nazywają, segregują, porównują, liczą, wąchają i próbują.

Jednak my, nauczyciele dążymy do stworzenia takich sytuacji edukacyjnych by nasi wychowankowie odgrywali czynną rolę w realizacji określonych zadań. Dlatego stosujemy metody aktywizujące. Jedną z nich było wykonanie w poszczególnych grupach wiekowych sałatek z owoców i warzyw.

W ustalonym dniu dzieci przyniosły z domu potrzebne produkty, zgromadziły deski do krojenia, noże /niezbyt ostre/, miski i fartuszki.

Wykonane sałatki były tak smaczne i zdrowe, że dzieci z chęcią sięgały po porcje dodatkowe.

Tematyka ta jest również realizacją projektu BĄDŹMY ZDROWI - WIEMY, WIĘC DZIAŁAMY.  Program ten promuje zdrowy styl życia: prawidłowe odżywianie i ruch.

Arleta Trzmielewska