PROJEKT EDUKACYJNY „W ŚWIECIE KOLORÓW”

Pod koniec kwietnia w grupie 3 – latków zrealizowano projekt edukacyjny pt. „W świecie kolorów”.

Celem projektu było doskonalenie umiejętności rozróżniania podstawowych kolorów znajdujących się w otoczeniu, uwrażliwianie na piękno natury, poznanie poszczególnych smaków przyporządkowanych do danego koloru, a także wzmacnianie więzi emocjonalnej wśród dzieci. Projekt został podzielony na pięć części. Każdego dnia dzieci przychodziły ubrane we wcześniej ustalonym kolorze. Zajęcia edukacyjne połączone z zabawą przyniosły wiele radości.

W poniedziałek dzieci obchodziły dzień koloru żółtego. Na wstępie nauczyciel powitał wszystkie uśmiechnięte buzie i wprowadził w kolorowy świat. Kolejnym etapem była wspólna gimnastyka pt. „Przybijcie sobie piąteczkę”. Najmłodsze dzieci uwielbiają zabawy ruchowe z pokazywaniem. Po wspólnie zjedzonym śniadaniu dzieci rozwiązywały zagadki związane z kolorem żółtym i smakowały żółtych owoców oraz kisielu. Po degustacji 3 – latki wysłuchały bajki o żółtej kredce i odpowiedziały na zadane pytania. Oglądały filmy edukacyjne o tematyce żółtej, wspólnie nauczyły się i zaśpiewały piosenkę o kolorach. Podsumowanie żółtego dnia były zabawy z chustą animacyjną, wspólne wykonanie pracy plastycznej oraz tańce z szarfami.

Kolejnego dnia bawiliśmy się w kolorze czerwonym. Zajęcia rozpoczęły się gimnastyką. Później nauczyciel przeczytał wiersz napisany przez kolor czerwony. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznały kolor czerwony, zjadły czerwone jabłuszka i pyszną galaretkę. Nie zabrakło zagadek, zabawy z chustą animacyjną, oglądania filmów edukacyjnych o tematyce czerwonej.

Środa była dniem koloru pomarańczowego. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki wraz z nauczycielem przygotowały pyszne ciasto marchewkowe. Tego dnia dzieci brały udział w pomarańczowym wyścigu na zbieranie marchewek. Podczas każdych zajęć wykonywały przepiękne prace plastyczne. Na zakończenie wykonały śmieszne zdjęcia w marchewkowej fotobudce.

Czwartek był dniem koloru zielonego. W grupie 3 – latków obchodzono bardzo ważne święto, bo Dzień Ziemi. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci ubrane na kolor zielony rozmawiały o tym jak chronić planetę ZIEMIA przed zaginięciem i zaśmieceniem. Uczyły się jak segregować śmieci i oszczędzać wodę. Podsumowaniem zajęć była pyszna zielona zupa.

Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu. Dlatego ostatniego dnia w kolorze niebieskim obchodzono NIEBIESKIE IGRZYSKA. Jest to ogólnopolskie wydarzenie. Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi. Dzieci z grupy 1 wzięły udział w zabawach sportowych połączonych z konkurencją grupową. Tego dnia nie zabrakło też baniek mydlanych, które kochają dzieci. Podsumowaniem byłą degustacja pysznej, niebieskiej galaretki.

Projekt edukacyjny „W świecie kolorów” był wspaniałym przedsięwzięciem dającym najmłodszym przedszkolakom możliwość kreatywnego rozwoju.