Projekt edukacyjny w grupie VI pt. „Śladami nadchodzącej wiosny”

Wraz z nadejściem wiosny, w grupie VI zrealizowany został projekt edukacyjny pt. „Śladami nadchodzącej wiosny”, trwający od 21 marca do 05 kwietnia, któremu przyświecały następujące cele: pogłębianie wiedzy przyrodniczej oraz wiedzy związanej z tradycjami Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności obserwowania przyrody oraz kształtowanie szacunku do przyrody.

Powitanie wiosny rozpoczęliśmy od zagadek i rozmów o nowej porze roku, Marzannie oraz wesołych zabaw przy muzyce. Nieoczekiwanie pojawiła się w sali tajemnicza osoba, którą okazała się Pani Wiosna. Ta niezwykła postać spędziła z dziećmi czas na wspólnej zabawie, pogadance tematycznej oraz słodkim poczęstunku.

Zaraz po wyjściu Pani Wiosny pojawił się w naszej sali kolejny gość, a mianowicie Pan Wojciech Leske - pasjonat gry w golfa, a prywatnie tata naszego Janka, który przybliżył dzieciom wyjątkowy rodzaj dyscypliny sportowej uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na kierowaniu małej piłki golfowej do otworów w ziemi za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Podczas spotkania dzieci poznały zasady gry oraz obejrzały akcesoria golfowe, a także otrzymały kolejne, słodkie upominki.

Następnie wyruszyły na spacer w najbliższej okolicy przedszkola z kukłą, gdzie śpiewając piosenkę pt. „Uciekaj zimo” próbowały odstraszyć zimę. Wracając z kolorowym gaikiem śpiewały piosenki o wiośnie.

W ramach projektu dzieci podejmowały różnorodne działania: chodziły na wiosenne spacery podczas których prowadziły obserwacje przyrodnicze, wykonywały doświadczenia oraz zabawy badawcze, porządkowały przedszkolny ogródek, słuchały odgłosów ptaków, wykonały wiele tematycznych prac plastyczno-technicznych, namalowały portrety Pani Wiosny w związku z konkursem pt. „Portret Pani Wiosny”, rozpoznawały wiosenne kwiaty, ptaki przylatujące z ciepłych krajów oraz akcesoria ogrodnicze, założyły mini ogródek w doniczkach, który wspólnie pielęgnują. Poznały również piosenki i wiersze o wiośnie.

Nieodzownym symbolem nadejścia wiosny są również Święta Wielkanocne, w związku z czym nasze przedszkolaki pogłębiły także wiedzę związaną z tradycjami wielkanocnymi oraz wykonały wiele ciekawych prac związanych z omawianą tematyką, np. kura, zajączek, wielkanocny koszyczek czy kartki świąteczne. Pracując w grupach namalowały piękne plakaty świąteczne. Ozdobiły również jajka styropianowe, biorąc jednocześnie udział w konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”.

Wspólnie spędzone chwile podczas realizacji zadań projektu, nie tylko utrwaliły wiedzę przyrodniczą i znajomość tradycji świątecznych lecz co najważniejsze, wzmocniły bliskie i serdeczne relacje panujące w grupie.