Projekt edukacyjny „W świecie bajki i baśni” w grupie II

W dniach od 27 lutego do 3 marca bieżącego roku w grupie II przeprowadzony został projekt edukacyjny „W świecie bajki i baśni”.

Głównym celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa poprzez zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom. Ponadto podjęte działania miały na celu: rozbudzanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami, przybliżenie postaci prezentowanych w utworach literackich, doskonalenie mowy oraz umiejętności wypowiadania się na temat, rozwijanie twórczej ekspresji, kreatywności, zdolności koncentracji uwagi, a także kształtowanie u dzieci postawy kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach.

Tydzień podczas którego realizowany był projekt był bardzo emocjonujący. Przeprowadzone zajęcia tworzyły warunki do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela. Dzieci oglądały „Spektakl zimowy” w wykonaniu grupy teatralnej CKBP przygotowany przez p. Andżelikę Witczak. Poznały bajkę „Złotowłosa i trzy misie” prezentowaną przez p. Magdalenę Michalak w teatrzyku Kamishibai. Słuchały bajek i baśni czytanych przez: znanych aktorów (słuchowiska), wychowawcę grupy, mamę Oli p. Katarzynę Wdzięczną i p. Andżelikę Witczak – mamę Marcysi. Dzieci wypowiadały się na temat wysłuchanych utworów. Podjęły próbę samodzielnego opowiadania bajek z wykorzystaniem kukiełek. Rozwiązywały zagadki, układały puzzle z bajkowymi postaciami, wykonywały ilustracje tematyczne, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych w których improwizowały różne scenki, rywalizowały indywidualnie wykonując powierzone im zadania. Dzieci miały też okazję zaprezentować swoją ulubioną książkę przyniesioną z domu. Zorganizowały kącik czytelniczy z przyniesionych książek. Poznały zasady dbania o książki.

Podsumowaniem projektu był dzień „Postaci z bajek”, podczas którego dzieci mogły zaprezentować się w strojach przygotowanych przez Rodziców specjalnie na tę okazję.

Bardzo dziękujemy osobom biorącym udział w projekcie za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z przeprowadzonych działań.