W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia przypadającym na dzień 7 kwietnia 2016 r. w naszym przedszkolu podejmuje się działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy.
Zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę
Trzeba pamiętać, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i jedyne dostępne leczenie to zastrzyki insuliny (cukrzyca typu 1) lub bardzo dokładne trzymanie się diety cukrzycowej (cukrzyca typu 2). I tak do końca życia. Dlatego ważne jest utrzymanie ryzyka cukrzycy jak najdalej od nas.
•Większość chorych na cukrzycę cierpi też na otyłość. Jeśli będziesz utrzymywać odpowiednią do wieku i wzrostu wagę, zmniejszysz ryzyko zachorowania.
•Popytaj o rodzinne predyspozycje dotyczące cukrzycy. Jeśli w rodzinie choruje jedna lub więcej osób, ryzyko zachorowania u ciebie jest większe.
•Twoja aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Częsty ruch nie pozwoli ci za bardzo przybrać na wadze. Regularne ćwiczenia poprawiają ukrwienie i dotlenienie organizmu, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli masz genetyczne predyspozycje do cukrzycy.
•Zdrowa dieta jest niezbędna do odsunięcia od siebie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Zbilansowana dieta powinna przede wszystkim zawierać jak najmniej tłuszczów i cukrów.
•Po 45 roku życia należy regularnie badać krew, a konkretnie poziom glukozy we krwi. Jeśli jesteś w grupie ryzyka - takie badania powinny zacząć się wcześniej.
•Cukrzyca pojawiająca się u dorosłych zazwyczaj atakuje ludzi z nadciśnieniem. Dlatego regularnie badaj ciśnienie.
•Zwiększ ilość owoców i warzyw w diecie. Zawierają one witaminy i minerały, a także tzw. flawonidy (barwniki i przeciwutleniacze). Flawonidy są uznawane za stymulatory produkcji insuliny. Oprócz tego blokują one proces łączenia się glukozy z białkami (glikację). Przy cukrzycy ten proces się nasila i powoduje starzenie się komórek.
•Palenie tytoniu jest jednym z czynników zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych. Z tego względu zalecane jest zrezygnowanie z palenia wyrobów tytoniowych w profilaktyce cukrzycy.
•Zanim sięgniesz po produkty bez cukru, dokładnie przeczytaj informacje zawarte na opakowaniu. Zamiast cukru, produkty słodzone są słodzikami, które niekoniecznie są dobre dla zdrowia. Jednym z nich jest sorbitol, który w zbyt dużych ilościach może osadzać się w tkankach i je niszczyć. Objawia się to chorobami takimi jak: retinopatia (uszkodzenie siatkówki oka), zaćma, neuropatia (zapalenie nerwów obwodowych).
Te komplikacje zdrowotne także mogą doprowadzić do cukrzycy.
Zapobieganie cukrzycy
Jednym z czynników wpływających na powstanie cukrzycy jest niewłaściwa dieta. Spożywanie produktów nie zwiększających gwałtownie poziomu cukru we krwi może sprawić, że ochronimy swój organizm przed tą chorobą. Z tego względu najlepiej wybieraj specjalne produkty dla cukrzyków, będą to produkty o niskim ig (indeksie glikemicznym), a więc stopniowo uwalniające cukry, jakie na długi czas zaspokoją nasz apetyt.
Ważne jest także stosunkowo szybkie rozpoznanie choroby i dostosowanie odpowiedniego leczenia. Dzięki takiemu działaniu opóźnimy jej postępowanie. Dlatego też nie należy lekceważyć pierwszych objawów cukrzycy, do jakich zaliczyć należy nawracające infekcje, zmęczenie, senność, zaparcia, duży apetyt, utrata masy ciała czy kłopoty z koncentracją. W razie ich wystąpienia niezbędna jest wizyta u specjalisty i przeprowadzenie odpowiednich badań. Po rozpoznaniu cukrzycy należy również zastosować się do zaleceń lekarza, które dotyczą nie tylko przestrzegania diety dla cukrzyków lecz także zwiększenia aktywności fizycznej i prowadzenia samokontroli.
Cechy charakterystyczne cukrzycy u dzieci
Objawy cukrzycy typu 1 u dzieci narastają w szybkim tempie w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Dlatego tak ważna jest szybka wizyta u lekarza i postawienie właściwej diagnozy. Symptomy pojawiają się wszystkie naraz, w ostrej formie. Cukrzyca typu 1 nie ma żadnego powiązania z otyłością, ani nadmiernym jedzeniem słodyczy, dzieci na nią chorujące są zazwyczaj szczupłe i aktywne. Przeczytaj więcej o przyczynach cukrzycy typu 1.
W jakim wieku występują objawy cukrzycy u dzieci?
Dzieci do 1 roku życia rzadko chorują na cukrzycę typu 1. Ilość zachorowań wzrasta wraz wiekiem. Szczególnie dużo dzieci zapada na cukrzycę typu 1 między 4 a 6 rokiem życia, a następnie między 10 a 14 rokiem życia. Ale pamiętajmy, że dziecko w każdym wieku może zachorować na cukrzycę. Szczyt zachorowań przypada na jesień i zimę, ale nie musi to być regułą.
Typowe objawy cukrzycy u dzieci
•Bardzo częste oddawanie moczu
•Siusianie w nocy więcej niż jeden raz
•Moczenie łóżka, szczególnie jeżeli wcześniej się to nie zdarzało
•Mocz może być lepki lub słodki
Częste oddawanie moczu
Jednym ze sposobów, w jaki organizm próbuje sobie poradzić z cukrzycą, jest wydalanie nadmiaru glukozy wraz z moczem. U dzieci podejrzanie duża częstotliwość wizyt w toalecie jest jednym z najczęstszych symptomów choroby!
Zwiększone pragnienie
Z powodu częstego oddawania moczu, czyli wydalania pitej litrami wody, dzieci mają znacznie zwiększone pragnienie. Nagle zaczynają pić jedną szklankę wody za drugą. Zatem twoją uwagę powinny zwrócić uwagę takie symptomy dziwnego pragnienia jak:
•Picie napojów innych niż zwykle, tzn. tych, które wcześniej nie były zbyt lubiane
•Picie wody prosto z kranu
•Picie w nocy, które najczęściej zdarza się tuż po skorzystaniu z toalety
•Picie dwóch szklanek wody na raz
Zmęczenie
Insulina jest hormonem, który przenosi glukozę z krwi do komórek, aby mogła dostarczyć energii organizmowi. W przypadku rozwijającej się cukrzycy u dzieci, brak tej energii zaczyna powodować nietypowe zmęczenie. Dziecko, które wcześnie było aktywne i rozbrykane, zaczyna się pokładać w środku dnia.
Typowe objawy cukrzycowego zmęczenia to:
•Senność w ciągu dnia
•Wystąpienie zmęczenia w ciągu godziny lub dwóch od spożycia posiłku z większą ilością węglowodanów
•Niechęć do dłuższego chodzenia
Utrata wagi
Gdy brak wystarczającej ilości insuliny, będącej paliwem dla komórek, przełączamy się na produkcję innej formy energii, zwanej ketonami. Żeby je wyprodukować, organizm zaczyna rozbijać własną tkankę tłuszczową i mięśnie, a w rezultacie dziecko zaczyna tracić na wadze. Czasami spadek masy ciała może wyglądać naprawdę dramatycznie.