Mniej śmieci wokół nas

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego go świata, wzbudzić w dziecku odpowiedzialność wobec siebie i przyrody.

Już od wielu lat nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Dzieci 3, 4-letnie pomagają w sprzątaniu ogrodu przedszkolnego a 5, 6-latki wychodzą poza teren przedszkola.

Udział dzieci w akcji ma na celu:

•poznawanie zasad ochrony przyrody;

•uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka oraz wpływu różnych czynników na przyrodę;

•kształtowanie wrażliwości dzieci na otaczające je środowisko;

• zwrócenie dzieciom uwagi na ogólnospołeczne akcje służące nam wszystkim.

W piątek, 20 września, przedszkolaki w jednorazowych rękawiczkach napełniały worki papierkami, butelkami, opakowaniami, wyrzucone przez osoby, dla których nasze otoczenie nie jest ważne.

W tym roku zaangażowaliśmy również pracowników przedszkola oraz rodziców naszych podopiecznych, którzy przystąpili do akcji "20 tysięcy telefonów na 20. sprzątanie świata" zorganizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Celem akcji było zebranie jak największej ilości zużytych telefonów komórkowych, które zostały odesłane do firmy Greenfone i tam wycenione. Zebrane pieniądze zostaną rozdysponowane przez Fundację Nasza Ziemia na modernizację placówek dla dzieci i młodzieży, w tym na Dom dla Dzieci i Młodzieży w Turku.

Wszystkim, którzy sprzątali razem z nami dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.