Podsumowanie programu "Akademia Uczniowska"

auUczniowie naszego gimnazjum: Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Przykonie przystąpili jesienią 2009 roku do programu - kursu o nazwie Akademia Uczniowska. Program Akademia Uczniowska w kraju rozpoczął się w 2009 i trwać będzie do 2014 roku. Obejmie ponad 37 000 uczniów z 300 gimnazjów z pięciu województw. Wezmą w nim udział trzy kolejne roczniki uczniów podczas ich trzyletniego pobytu w gimnazjum.

Głównym celem Akademii Uczniowskiej jest pogłębienie wiedzy i umiejętności gimnazjalistów w zakresie przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki, poprzez realizację ciekawych doświadczeń oraz projektów wzajemnego nauczania.

Wszystkie zajęcia prowadzone w ramach Akademii Uczniowskiej związane są z podstawą programową z: biologii, chemii, fizyki bądź matematyki.

W trakcie programu staramy się odpowiedzieć na pytanie jak uczyć młodzież o poznaniu naukowym. Szukamy skutecznych metod, gromadzimy oświadczenia. Nauczyciele uczestniczą w kursie internetowym: „Eksperymentowanie i wzajemne nauczanie". W trakcie kursu nauczyciele prowadzą zajęcia pozalekcyjne - Szkolne Koła Naukowe (SKN) oraz wykorzystują poznane metody podczas zajęć lekcyjnych.

Do udziału w Szkolnych Kołach Naukowych zapraszani są wszyscy uczniowie niezależnie od zdolności, płci oraz poziomu edukacyjnego. Gimnazjaliści pracują w 12- 15 osobowych grupach. Każdy gimnazjalista bierze udział w dwóch SKN z różnych przedmiotów, przygotowując i prowadząc eksperymenty oraz obserwacje, zajęcia z pytaniem problemowym, a także tworząc gry edukacyjne.

W trakcie Szkolnych Kół Naukowych uczniowie samodzielnie formułują pytania badawcze, hipotezy, planują i przeprowadzają eksperymenty, których celem jest weryfikacja hipotezy, pogłębiają rozumienie pojęć kluczowych dla danego przedmiotu, prowadzą wzajemne nauczanie, tworzą gry edukacyjne. Uczniowie wcielają się w role nauczyciela, przygotowując karty pracy i prowadząc zajęcia dla kolegów i koleżanek oparte na technikach eksperymentalnych.

Uczniowie zgłoszeni do programu Akademii Uczniowskiej uczestniczą w wycieczkach edukacyjnych, których koszt pokrywa organizator programu Akademii Uczniowskiej - Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nasi uczniowie byli na wycieczce w Toruniu gdzie oraz na Festiwalu Uczniowskiej Nauki w Poznaniu.

Wycieczka do Torunia odbyła się 29.10.2011r. Uczestniczyło w niej 44 uczniów. Uczniowie zwiedzali Centrum Astronomii w Piwnicach, gdzie mieli możliwość pod opieką zawodowych astronomów zwiedzić największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Centrum obejmuje Katedrę Astronomii i Astrofizyki zajmującą sie klasyczną astronomią optyczną poszerzoną o nowe możliwości jakie dają obserwacje satelitarne oraz Katedrę Radioastronomii badającą Wszechświat w zakresie fal radiowych. Drugim punktem naszej wycieczki był udział w zajęciach w orbitarium w Toruniu. Uczniowie w czasie pobytu w orbitarium mieli możliwość skorzystania z interaktywnych urządzeń, dzięki którym mogli wykonać ciekawe eksperymenty, np. tworzenie zorzy polarnej, wyznaczanie swojego ciężaru ciała na innych planetach, wpływ ciśnienia gazu na przedmioty w nim umieszczone. Na koniec młodzież oglądała w planetarium film pt. "Znaki na niebie".

20.05.2012r. młodzież naszego gimnazjum ( 44 osoby) była na Festiwalu Uczniowskiej Nauki w Poznaniu. Tematyka prezentacji była rozmaita. Większość okazała się bardzo ciekawa i zaskakująca np. „Eksplozja Piany" czy też „Doświadczenie z napięciem powierzchniowym". Po każdej prezentacji prowadząca zadawała wszystkim pytania odnośnie tego co widzieli przed chwilą . Każdy mógł powiedzieć swoją hipotezę. Chodziło o to, by nie bać się mówić to, co się uważa, bo każdy myśli inaczej i ma prawo się mylić. Za każdą odpowiedź dostawało się nagrodę w postaci przypinki z różnymi naukowymi hasłami, prowadzący nazywali je „badżami".

Po obejrzeniu wszystkich projektów zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. Mogliśmy wyjść na świeże powietrze, zjeść i wymienić się spostrzeżeniami z innymi uczestnikami Festiwalu. Wszyscy byli życzliwi i chętnie udzielali odpowiedzi na pytania .

Po przerwie można było się przejść po wszystkich stanowiskach i samemu wykonać doświadczenie bądź też zagrać w gry naukowe przygotowane przez niektóre grupy. Obserwując doświadczenia innych uzupełnialiśmy „Pytajniki". Były to kartki z różnymi sformułowaniami, które trzeba było dokończyć ,np.: „czego nauczyłam/nauczyłem się na stoisku nr.4?" albo „Na stoisku nr.6 najbardziej zaskoczyło mnie..." . Bardzo spodobał mi się pomysł z „Pytajnikami". Dzięki temu więcej udało nam się zapamiętać z każdego doświadczenia.

Gdy wszyscy skończyli, ponownie zebraliśmy się w sali widowiskowej. Zostały tam przygotowane pokazy doświadczeń zarówno chemicznych jak i fizycznych . Cały pokaz był prowadzony w bardzo wesoły sposób. Prawie do każdego doświadczenia był potrzeby ochotnik ,więc mogliśmy sami uczestniczyć w pokazie. Po show, które obejrzeliśmy, na pewno nie tylko ja nabrałam ochoty na samodzielne wyszukiwanie ciekawych doświadczeń, informacji, którymi mogłabym się później pochwalić przed swoją klasą.

Cały Festiwal Uczniowskiej Nauki przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Dzięki temu spotkaniu uczniowie mogli w bardzo ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Mogli również przećwiczyć publiczne wystąpienia przez większą liczbą oglądających, co na pewno nie raz im się przyda.

Program Akademia Uczniowska jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W chwili obecnej w naszym gimnazjum do programu zapisanych jest 125 uczniów, z czego 75 osób to uczniowie klas trzecich, kończących obecnie edukację w naszej szkole a zarazem przygodę z Akademią Uczniowską. Opiekunami są panie Katarzyna Brzychcy: SKN z fizyki i chemii oraz projekty i Anna Choręziak: SKN z matematyki. Nad stroną administracyjną czuwa pani Anna Choręziak.

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"