Debiut po raz szósty „debiutuje” na Melpomenie!!!

melpomena2010Od 18 do 20 listopada Środa Wielkopolska gościła teatry młodzieżowe z całej Polski. Ogólnopolski Konkurs Teatrów Młodzieżowych „Melpomena 2010" odbył się już po raz siódmy, pierwszy raz jednak wzięły w nim udział także zespoły spoza województwa wielkopolskiego. W festiwalu, podobnie jak w latach ubiegłych, uczestniczyli też przykońscy gimnazjaliści. Debiut na średzkiej scenie zaprezentował spektakl pt. „Mama Nic", będący adaptacją sztuki Andrzeja Maleszki.

Poziom konkursowych zmagań najlepiej oddaje relacja radia Merkury:

„Przewodnicząca jury, poznańska aktorka Małgorzata Łodej-Stachowiak najbardziej ucieszona jest ilością spektakli, w których było widać, że młodzi twórcy pracują nad tworzywem przedstawienia od początku do końca, na wszystkich etapach i we wszystkich warstwach: od pomysłu, tekstów, pracy nad scenografią i muzyką aż po ostateczny kształt spektaklu. Wtedy widać największe zaangażowanie młodzieży i wtedy jest największa szansa na ich szczerość i autentyczność. Łodej - Stachowiak chwali poziom przedstawień, różnorodność form scenicznych i dodaje, że... sama w swej pracy wykorzysta pewne rzeczy, które tu podpatrzyła."

15 przedstawień na bardzo wysokim poziomie (aby zakwalifikować się do konkursu, trzeba było przebrnąć przez kwalifikacje...), 200 uczestników, niepowtarzalny klimat, warsztaty teatralne, konsultacje z jurorami, spektakl teatru Ateneum z Warszawy – jak zwykle organizatorzy Melpomeny stanęli na wysokości zadania. Nie zawiedli też członkowie grupy teatralnej Debiut, dali z siebie wszystko, zagrali na 100%, i zdobyli wspaniałe II miejsce a także nagrodę za kreatywną pracę zespołową. Oprócz tego Marietta Machowska za rolę córki otrzymała nagrodę aktorską.

Zmęczeni, ale szczęśliwi Debiutanci wrócili do Przykony, „dźwigając" statuetkę za II miejsce, która już zajęła honorowe miejsce w gabinecie pana dyrektora. Pozostaje tylko pogratulować Debiutowi i wyrazić nadzieję, że pierwszy w tym roku szkolnym sukces to dopiero dobry początek teatralnej przygody.

zdjęcia z Melpomeny