29 maja 2017 grupa 43 uczniów z gimnazjum wybrała się na zieloną szkołę w Góry Świętokrzyskie. Nocowaliśmy w hotelu Cynamon w malowniczej miejscowości Tokarnia. Dni na zielonej szkole obfitowały w szereg różnorodnych zajęć o tematyce przyrodniczej, ale również w lekcje historii, geografii, języka polskiego i sztuki.
Dzień pierwszy obejmował pobyt pod dębem Bartkiem, wejście na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę i zwiedzanie Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie z lekcją pokazową szlifowania kamieni. Wieczorem uczniowie oglądali film przyrodniczy Makrokosmos, podczas którego wynotowywali gatunki ptaków migrujących i odległości ich przelotów. Następnie przedstawiali swoje spostrzeżenia za pomocą rysunków plastycznych. Podzieleni na grupy rozwiązali również quiz sprawdzający podstawową wiedzę z biologii.
Dzień drugi wymagał od uczestników nie lada kondycji. Po 3-godzinnym spływie rzeką Białą Nidą i chwili wytchnienia podczas obiadu, spędziliśmy kolejnych kilka godzin na wycieczce rowerowej. Jednym z punktów docelowych wycieczki był pomnik pamięci lotników, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Przewodnik zwrócił naszą uwagę na Górę Miedziankę, u podnóża której mogliśmy chwilę odpocząć. Podziwialiśmy uroki mijanych przez nas wsi i piękno otaczających nas gór. Wieczór upłynął na konkursach plastycznych, gdyż silny deszcz uniemożliwił nam pobyt na boisku i gry sportowe.
W środę pojechaliśmy do Nowej Huty i weszliśmy na kolejny szczyt Gór Świętokrzyskich, który znamy pod 3 imionami - Łysiec, Łysa Góra lub Święty Krzyż. Zanim zwiedziliśmy klasztor znajdujący się na szczycie góry, spędziliśmy kilkadziesiąt minut w multimedialnym Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie mogliśmy poznać w pigułce dzieje historii życia na ziemi i zaznajomić się z florą i fauną ŚPN. Natomiast będąc w klasztorze, obejrzeliśmy krypty rodu Oleśnickich oraz bardzo ciekawą wystawę z misji w Muzeum Księży Oblatów. Kolejnym etapem tego dnia był rezerwat Wietrznia, w którym widoki półek skalnych i różnorodność kamieni zrobiła na nas niemałe wrażenie. Chętnie pozowaliśmy do zdjęć na tle kolorowych wapieni. Wieczorem rozegraliśmy turniej piłki siatkowej, piłki nożnej oraz badmintona. Niektórzy brali udział w zabawach z chustą animacyjną, a następnie uciekając przed komarami zbieraliśmy „gąsienice”, które rozpełzły się po boisku. Zwycięska grupa III znalazła ich ponad 100 sztuk. Gratulujemy bystrego wzroku.
Czwartek był dniem kulminacyjnym, mianowicie odbył się długo oczekiwany całodzienny spływ na odcinkach 3 rzek: Czarnej Nidy, Białej Nidy i Nidy. Zmienność pogody - wiatr, deszcz i słońce pokazała rzeki w wielu odsłonach. Ponadto każda z nich była jedyna w swoim rodzaju - spokojna, szeroka, wąska, z bystrzami i bez, z kamieniami i konarami wywróconych drzew i porośnięta trzcinami, z widokiem na góry, łąki lub las. Walczyliśmy dzielnie płynąc pod wiatr i nie daliśmy się pokonać żadnym bystrzom. Biwakując w przerwie, rywalizowaliśmy w grupach o najpiękniejszą budowlę z piasku. Niestety nie udało się wybrać zwycięzcy, gdyż wszystkie trzy były bardzo pięknie wykonane i ujawniły potencjał rzeźbiarski drzemiący wśród uczniów. Dla wielu z nas spływ okazał się za krótki i w ogóle nie chcieliśmy wysiadać z kajaka.
W piątek podsumowaliśmy zieloną szkołę. Uczniowie otrzymali (zakupione z dotacji Rady Rodziców w gimnazjum) książeczki turystyczne PTTK - kajakową, rowerową i miłośnika turysty, które umożliwią im zdobywanie odznak turystycznych. Pierwsze wpisy już na nami:) Każdy uczestnik zielonej szkoły odebrał plakietkę pamiątkową i wręczono nagrody oraz dyplomy za konkurs plastyczny „Pocztówka z gór”. W drodze powrotnej zwiedziliśmy katedrę w Kielcach i Muzeum Stefana Żeromskiego, w którym poznaliśmy tajemnice z życia wybitnego pisarza. Na zakończenie naszej wycieczki pokonaliśmy jedne z najdłuższych w Polsce tras w parku linowym w Kielcach. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do domów na zasłużony odpoczynek. Dziękujemy pani Agnieszce - naszej pielęgniarce za fachową opiekę medyczną, pani Sylwii za pomysłowe zabawy na boisku oraz panu Michałowi za wytrwałe czuwanie nad klasą 3a. Mam również nadzieję, że wiedza przekazana przez pana Tadeusza oraz piękno gór i rzek, pozostaną w pamięci naszych uczniów na długo.
M. Ilkowska-Nowak
{google_map}Świętokrzyski Park Narodowy{/google_map}