1 czerwca 2017 roku grupa 49 gimnazjalistów pod opieką p. Z. Górki, p. A. Sadłowskiej i p. A. Majtka pojechała na wycieczkę do Tumu pod Łęczycą.
zdjęcia (F. Ogrodowicz, B. Okoń)
Dziś Tum to niewielka wioska, ale w średniowieczu był tutaj gród książęcy. To właśnie z tego okresu pochodzi Kolegiata NMP i Świętego Aleksego w Tumie, konsekrowana w 1161 r. Początkowo budowla służyła przede wszystkim zjazdom kościelnym i książęcym oraz synodom, uznawanym za pierwsze polskie sejmy. W XIV w. została przebudowana w stylu gotyckim, by po 1945 znów wrócić do swojej pierwotnej romańskiej formy.
Obecnie Kolegiata w Tumie należy do najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, dlatego jest bardzo często odwiedzana przez turystów z całej Polski. Grupę z Przykony z historią kościoła i rolą, jaką odegrał on w kształtowaniu polskiej państwowości, zapoznał miejscowy proboszcz. Młodzież zachwyciła się przepięknie odnowioną kolegiatą, a dzieje tego miejsca na pewno pozostaną na długo w pamięci uczestników wycieczki.
Uczniowie i nauczyciele odwiedzili również Skansen w Tumie, będący oddziałem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. W skansenie odtworzono Łęczycką Zagrodę Chłopską z początku XX wieku. Grupa zwiedziła zagrodę z domem mieszkalnym, budynkiem inwentarskim, szopą na torf i stodołą. Przewodnicy pokazali gimnazjalistom także kuźnię, olejarnię, studnię, kapliczkę oraz – największą atrakcję skansenu – zabytkowy wiatrak. Dzięki barwnym opowieściom przewodników i starannej rekonstrukcji osady pobyt w skansenie okazał się prawdziwą podróżą do przeszłości. Natomiast wycieczka do Tumu była niezwykle ciekawą „lekcją historii”.